کد مطلب: 109109
 
انحصار صادرات فرآورده های اصلی شکسته شد
 
عرضه بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی موجب شد تا روش سنتی صادرات فرآورده های اصلی که در انحصار مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت بود شکسته شود و از این به بعد پالایشگاه ها می توانند به طور مستقیم این فرآورده ها را عرضه کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۴
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از فارس عصر امروز برای اولین بار بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی برای فروش به مقصد افغانستان با قیمت هر تن ۵۸۱ دلار عرضه شد.
برای ۱۰ هزار تن محموله عرضه شده بنزین متعلق به پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اکتان ۹۱ فقط ۱۰۰۰ تن تقاضا وجود داشت که قیمت پیشنهادی اول متقاضی به ازای هر تن ۴۵۰ دلار و و قیمت پیشنهادی دوم ۴۷۰ دلار در هر تن بود اما فروشنده حاضر به کاهش قیمت پایه نشد و در نهایت اولین عرضه بنزین صادراتی در بورس انرژی با موفقیت به پایان نرسید.
این گزارش حاکی است اگرچه بنزین در بورس به فروش نرسید اما این موضوع موجب شد تا انحصار فروش فراورده های اصلی از شرکت ملی نفت ایران گرفته شود و برای اولین بار پالایشگاه های کشور توانستند فراورده های اصلی خود را به صورت مستقیم در بورس عرضه کنند.
این شیوه فروش و صادرات فراورده های نفتی همانند نفت خام که سالیان متمادی در انحصار مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت بود نیازمند گذر زمان است تا بتواند جایگاه خود را باز کند از این رو نمی توان به عدم فروش بنزین و گازوئیل در بورس به عنوان یک شکست در این سیاست نگاه کرد و باید به آن فرصت داد تا این شیوه فروش بتواند در کنار روش سنتی شکل بگیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵