کد مطلب: 109009
 
تحقق تامین خوراک پتروشیمی‌ها
 
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به تحقق کامل وعده های وزیر نفت برای تامین سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی در فصل زمستان، اعلام کرد: با هماهنگی بانک مرکزی تاکنون 80 درصد ارز نیما توسط پتروشیمی ها تامین شده و صنایع پتروشیمی به شاگرد اول تامین ارز سامانه نیما تبدیل شده اند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از نیپنا ، «احمد مهدوی» در مراسم آغاز به کار مجمع عمومی عادی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه گزارش موسسات معتبر بین المللی همچون آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که در سال های آینده صرفا توسعه صنایع پتروشیمی محرک تقاضا در بازار نفت خواهد بود، گفت: دوره استفاده از نفت خام به عنوان سوخت رو به پایان بوده و کشورها صرفا از نفت خام برای ایجاد زنجیره ارزش در صنایع پالایش و پتروشیمی استفاده می کنند.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در ایران هم همواره سیاست تکمیل زنجیره ارزش، جلوگیری از خام فروشی، متنوع سازی سبد تولید محصولات نفتی با توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان یک برنامه مورد تاکید رئیس جمهوری، دولت‌ها، مجلس و مقام معظم رهبری بوده است، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی موتور محرک اقتصاد کشور بوده و ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی تمامی مزیت های کلیدی را در اختیار دارد.
وی با اشاره به دستور پارسال رئیس جمهوری مبنی بر تامین کامل سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی، تاکید کرد: برای سال جاری هم وزیر نفت به طور کامل به وعده های خود عمل کرده و صنایع پتروشیمی با وجود افزایش مصارف گاز زمستانی با محدودیت در تامین سوخت و خوراک روبرو نیستند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با اجرای برنامه های توسعه پارس جنوبی هم اکنون هیچ گونه محدودیتی در تامین خوراک اتان، متان، میعانات گازی و ... مورد نیاز صنایع پتروشیمی نداریم، بیان کرد: در طول یکسال گذشته اقدامات متعددی به منظور اعمال برخی معافیت ها به منظور تسهیل و تسریع در روند تولید و توسعه صنعت پتروشیمی توسط انجمن صنفی کارفرمائی انجام شده است.
مهدوی با اشاره به اخذ حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال قیمت گذاری تکلیفی و دستوری اوره توسط دولت، یادآور شد: با مصوبه دیوان باید قیمت گذاری اوره از مسیر بورس انجام شود اما فعلا با توجه به شرایط کشور و حمایت از صنایع کشاورزی و تولید داخل اوره با قیمت مصوب ۶۱۲ تومان به کشاورزان عرضه می شود و فعلا برنامه ای برای آزادسازی قیمت ها نداریم.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی همچنین با اشاره به دستورات وزیر نفت برای اصلاح فرمول فروش میعانات گازی به صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های آروماتیکی مثل نوری و بوعلی، گفت: در فرمول پنج دلار به عنوان حق مرغوبیت در نظر گرفته شده بود که به مرور این به پنج درصد تغییر یافته که در نهایت فرمول مطابق با مصوبات دولت و مجلس اصلاح شد.
وی در ادامه با اعلام اینکه شرکت های پتروشیمی نقش غیرقابل انکاری در آرامش بازار ارز دارند، خاطرنشان کرد: با هماهنگی بانک مرکزی تاکنون ۸۰ درصد ارز نیما توسط پتروشیمی ها تامین شده و این عرضه ارز با پائین ترین قیمت هم انجام گرفته و عملا صنایع پتروشیمی به شاگرد اول تامین ارز سامانه نیما تبدیل شده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵